Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Kutatások igazolták, hogy miféle hátrányokkal jár az, ha magas savtartalmú ételeket fogyasztunk. Manapság napvilágot látott egy jelentés, amiben a sav által okozott erózióról számol be egy fogászati szakember, és hozzáteszi, hogy ez a jelenség komoly fogászati problémát fog jelenteni a XXI. században.


Saverózióról akkor beszélünk, ha a fogfelszínt savas kémhatás éri, és ez az érintkezés ételek és italok fogyasztása során gyakran jelentkezik. Hatására a fogzománc felpuhulhat, és ez idővel a fogak elkopásához vezethet, ami jellemzően dörzsöléskor következik be, így pl. fogmosáskor is.

A saverózióval kapcsolatosan érdekesség, hogy rizikónak számít sok gyümölcs fogyasztása, és ezen kívül a bor és a salátaöntetek is ebbe a tiltott csoportba tartoznak.

A modern ember fogainak élettartama hosszú, de a modern ételek miatt a kopások egyre feltűnőbbé, és gyakoribbá válhatnak. A folyamatos savas ételek, italok fogyasztásával a káros tünetek bizonyos idő után visszafordíthatatlanná válhatnak.

A saverózió tehát egy egészen új probléma, és ezen a néven tanulmány is jelent meg, amiben többek között Dr. Adrian Lussi eredményeiről is olvashatunk. A jelentés foglalkozik azzal, hogy közismert tény a szakmán belül a saverózió, viszont a lakosság körében teljes az ismerethiány még ezen a téren, ami miatt szakembert már csak az utolsó szakaszában keresnek fel betegségnek, amikor nem lehet már segíteni!

Tünetei közt megjelenik a túlérzékenység hidegre, melegre, legömbölyödnek a fogak élet, és a fogfelszín sárgássá válik, hiszen a zománc alatti fogállomány látszik már.
Az erózió folytatásaként az elszíneződés fokozódhat, és áttetszőek lesznek az élek a fogakon, majd apró repedések jelennek meg rajta. A túlérzékenység fokozódik, és a rágófelületeken is megjelennek a bemélyedések. Az egész folyamat gyakorlatilag visszafordíthatatlan, és egyre valószínűbb, hogy a vége valamilyen fogászati beavatkozás lesz, sőt súlyos esetben foghúzás vezet eredményre.

Fogorvosok aktív közreműködésével indítanak felvilágosító programot, hogy a szakmán kívül is tisztában legyenek az erózióval az emberek, és az erre utaló jelek felismerése után orvoshoz tudjanak fordulni. Sokan egyetértenek abban, hogy a felvilágosító programokkal, és óvintézkedésekkel a veszélyeket le lehet csökkenteni.

-       A savas ételek, italok fogyasztása után legalább egy órát várjunk, addig ne mossunk fogat.
-       A savas italokat nyeljük le gyorsan, ne tartsuk hosszan a szánkban.
-       Alacsony dörzshatású fogkrémet használjunk, lehetőleg magas fluoridtartalommal.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.