Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A dohányzásról, és annak az orális egészségre gyakorolt hatásáról

A dohányosoknál kétszer akkora a valószínűsége annak, hogy elveszítik fogaikat, mint a nemdohányzók. Egy legújabb tanulmány szerint, melyet Berlinben mutattak be a Német Rákkutató Központ s a Német szövetségi Fogorvosi Kamara munkatársai, a dohányosoknál gyakrabban fordul elő fogínybetegség, fogínysorvadás, mely végső soron a fogak meglazulásához, majd elvesztéséhez vezet. A magyarázat a dohányfüstben található káros anyagok tömkelege volt, jegyezték meg, melyek hosszú távon még az állkapocscsontot is tönkreteszik. Emellett természetesen a dohányzás szájüregi rákot is okozhat.

Attól függően, hogy ki, mennyit dohányzik, akár hatszorosa is lehet a megbetegedés valószínűsége egy dohányos esetén. A Rákkutató Központ egyik vezető munkatársa megvilágította, hogy Németországban kb. tízezerre tehető azok száma, akik szájüregi rákot, vagy torokrákot kapnak, és kb. majdnem felének ez a betegség az életébe is kerül. Egy 2007-es kimutatás szerint a férfiaknál gyakrabban fordul elő ez a betegség, a halálozási sorban a hetedik helyen áll, míg a nőknél „csak” a tizenhatodik.

A cél az lehet, hogy a fogorvosok is részt vesznek a jövőben a dohányzás elleni küzdelemben, hiszen a felnőtt lakosságnak a háromnegyede, a fiataloknak pedig durván a kétharmada jár rendszeresen fogászati szűrésre Németországban. Ez egy kiváló alkalom, hogy felvilágosítást nyújtsanak a dohányzás ártalmairól, hiszen Németországban a felnőtt lakosság harmada dohányzik.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.