Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A fogorvosok komoly erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy mennyire fontos a fogselyem használata, de ha még sincs így, és ha nem is ér semmit igazából?

Tudományosan még nem sikerült alátámasztani, hogy hasznos a fogselyem használata, amiről az Amszterdami Fogorvosi Akadémiai Központ fogászati szaklapjában is írt több szakember.

Véleményük szerint az nem igaz, hogy a fogselyem semmit sem ér, a baj az, hogy a felvilágosítás és a rendszeres használat után is úgy érzik a betegek, hogy használata felesleges. Azt azért hozzá kell tenni, hogy sokan rosszul használják, és az eredménytelenségnek ez is oka.

A New York-i Egyetemen sem fogadják el az eredménytelenséget, és azt nyilatkozták, hogy a legtöbb baktériumot el lehet vele távolítani, ami lehetőséget biztosít azon baktériumok újraszaporodásának, melyek hasznosak az emberi szervezetre.

Hollandiában kutatók több, mint 1300 cikket találtak, amiben azt vizsgálták, hogy ha a betegek használják a fogselymet, akkor az mennyiben járul hozzá a ínygyulladás és a fogkő kialakulásának csökkenéséhez.

A fentiek szerint csak azokat ellenőrizték, ahol a fogselymet kiegészítésként alkalmazták, tehát fogmosás mellé, a másik fele a betegeknek pedig csak a fogmosással ápolta fogait. Az begyűjtött adatok szerint nem volt egyértelműen bizonyítható az, hogy azoknál, akik fogselymet is használtak, kevesebbszer fordult elő ínygyulladás vagy fogkőképződés.

Néhány kutató meggyőződése, hogy a fogkő a fogselyemmel eltávolítható, egy cikk pedig arról számolt be, hogy a gyermekeket meg lehet óvni vele a fogszuvasodástól, amennyiben szakszerű tanácsadásra került sor.

A kulcsszerep az oktatás, teszik hozzá, hiszen a legfrissebb felmérések is azt támasztják alá, hogy a fogselymet nem tudják szakszerűen használni.

A Journal of Peridontology című neves fogászati szaklap arról számolt be, hogy az 51 ikerpáron végzett kísérlet során, azoknál, akik használtak fogselymet is, azoknak a fogain kevesebb baktériumot találtak.

Korábbi kutatás az előző esethez hasonlóan azt is igazolta, hogy a fogselymet használóknál az ínyvérzés ritkábban fordult elő.

Dr. Corby szerint a fenti holland kutatás azért mutat negatív képet a fogselyemről, mert ezeket kifelejtették belőle. Az ikerpárokon végzett kutatás azért is fontos, mert genetikai, és környezeti azonosságot mutat, így ezen tényező hiányával nem kellett számolniuk. A holland kutatás Dr. Corby véleménye szerint azért mellőzte ezeket az eredményeket, mert a fogselyem használata szekértői felügyelet alatt történt.

A hollandoknak más a véleményük a kiértékeléssel kapcsolatban, ők a Amerikai Fogászati Szövetség ajánlása szerint végezték a kutatást, miszerint fogorvosi felügyelet nélküli használatot kell kiértékelni.

A hétköznapi életben a fogselyem használatakor nem áll mellettünk fogorvosunk, viszont az el lehet érni, hogy a fogselyem olyan mindennapos használati tárgy legyen, mint a fogkefe.

A fogselyem használata csupán kettő perc, de a helyes használat elsajátítása ennél azért jóval több időt vesz igénybe.

A holland szakemberek elismerik, hogy a fogselyem használat gyakorisága semmiképpen sem igazolja azt, hogy az oktatás mennyire volt eredményes.

Elmondták még azt is, hogy természetesen a kutatás nem mindenki számára jelent kellő információt a használat fontosságáról, így minden fogorvosnak magának kell eldöntenie, hogy javasolja-e betegének a fogselymet, illetve, hogy képes-e betartani majd az elhangzott utasításokat a használattal kapcsolatban.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.