Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Saját flóra, szájban található baktériumok

Akár szimpatikus, akár nem, az emberi szájban komoly élet található. A baktériumok közül közel hatszáznak az élőhelye, viszont egyénenként komoly eltérések is mutatkozhatnak, ami a különféle megbetegedésekben nagyon jól megmutatkozik.

A közelmúltban egy teljeskörű felmérést végeztek a nyálban található mikroorganizmusokról, és azt tapasztalták, hogy az emberek szájflórája nagyon nagy mértékben különbözik.

Az emberben a baktériumok aránya körülbelül tízszerese a sejteknek, ami csak úgy következik be, hogy ezek szimbiózisban élnek, és kialakul köztük és az ember között egyfajta egyensúly. Egy amerikai kutatás projekt a mikrobális élet feltérképezését tűzte ki célul, és ezeket a kis életközösségeket szeretnék a jövőben kategóriákba rendezni. Először a bőrt, és a bélrendszer vizsgálatát kezdeték el.

Korábbról is ismerestes már, hogy a szájüregben számtalan baktérium él, viszont egyedi vizsgálat, mely figyelembe veszi az élettani viszonyokat, a táplálkozás, egyéb betegségeket és a környezetet, még soha nem készült.

mikroflóra
A legújabb kutatások alatt már a mikroflóra globalitása irányába folyik a vizsgálat, annak változatosságát igyekeznek bizonytani. A vizsgálathoz világméretű nyálvizsgálat szükséges. Német kutatók 120 önkéntes páciens nyálából génelemzést végeztek, mely a baktériumok riboszómáival áll összefüggésben. Ezek alapján csoportosították a különféle nyálmintákat.

Ez a genetikai elemzés tette lehetővé, hogy olyan vizsgálatokat is elvégezzenek, melyek betegségek hatását, étrendet, kultúrát is maghatározhatnak majd a jövőben a nyálflóra tartalmára vonatkozóan. A vizsgált alatt egy nagyon fontos információra is szert tettek viszont. A nyál baktérium-összetétele nem változik számottevően a világ különféle részein. Ez azért meglepő eredmény, mert mind az étrend, mind pedig a kultúra jelentős eltérést mutat.

A megszerzett nyálminták komoly előrelépést jelentenek a jövőben arra vonatkozóan, hogy milyen kulturális, étrendbeli esetleg betegséggel kapcsolatos hatások érvényesülhetnek, illetve segítséget jelenthet a népvándorlások vizsgálatakor is.

Összefoglalva nem biztos, hogy örömmel tölt el bárkit is, hogy egy kisebb közösség él a szájüregben, viszont vizsgálatával újabb és újabb információhoz juthatunk az orális egészséggel kapcsolatosan.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.