Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Gyakori művelet, ha az ember a fogorvosnál van, és kezelik a fogait, de ha nem csak ott gondolkodnánk le a szájhigiénián, és a szájöblítés gyakori lenne, akkor kevesebbet kellene ellátogatni a fogászati rendelőbe.


Fogápoló eszközök és a fogkefe

Sajnos hazánkban nehezen marad meg a köztudatban, hogy milyen komoly jelentősége van a fogápolásnak. Nálunk az emberek átlagosan csak évente vásárolnak új fogkefét, fogkrémet, amivel nagyon alatta maradunk az európai átlagnak.

A szájhigiéniával kapcsolatos egyéb eszközökkel kapcsolatosan is nagyon le vagyunk maradva. Fogselymet alig használunk, és a szájvizek, szájöblítők sem megfelelő mértékben terjedtek el annak ellenére, hogy az egészséges és fehér fog gyakorlatilag a kulturált megjelenés része, és annyira fontos, mint a megfelelő ruházat. A szájvizeknek van ebben komoly jelentőségük, tekintsük meg, pontosan mi is ez?!


Gyors frissesség, szájvíz

A reggeli és az esti fogmosás között akár hosszú idő is eltelhet, ami közben romlik a ph értéke szánknak, és leheletünk frissessége is megszűnik. A két fogmosás közti időben többször is étkezünk, amiből az következik, hogy ételmaradékok is maradhatnak a szánkban, valamint ki is száradhat, ami csak kedvez a baktériumok szaporodásának.

A fentiek eredménye természetesen nem is lehet más, mint a szájszag. A dohányos embereknél ennél is sokkal rosszabb a helyzet, amit nem is vesznek észre az esetek többségében. Az állandó füstszag, a nikotin nem éppen üde leheletet okoz.

Azok, akik műfogsort viselnek, sokkal jobban érintettek a témában, hiszen étkezések után a maradékok a műfogsor alá szorulhatnak. Vannak olyan protézisek, amiknek a tisztán tartása még a saját fogaknál is nehezebb. Természetesen nem mindig adódik lehetőség arra, hogy fogat mossunk, ezért különösen jót tehet egy jó illatú szájvíz, egy-egy öblögetés.

Érdemes a szájöblítést úgy végezni, hogy többször is megforgatva a szájban, többször öblögetve, egészen a garatig. A nyálkahártyát minden oldalról érje a szájvíz. Fontos információ, hogy a szájvizek hatása csupán néhány óra, ezért érdemes naponta többször alkalmazni.


Szájöblítő

A száj átmosására alkalmas, eltávolítja a baktériumokat, ételmaradékokat, amik a plakk-képződéshez, később pedig a fogszuvasodáshoz vezetnek. Igazából a víznek is vannak ilyen funkciói, de a szájöblítők ennél többet nyújtanak. Egyrészt frissítik a leheletet, és antibakteriális hatásuk is van.

A termékek között olyanok is vannak, melyek csökkentik a gyulladásokat, és megóvják a fogainkat a kialakuló plakktól. Az előbb említetteken túl az ínyproblémák száma is csökkenhet a szájöblítők használata során, hiszen a kor előrehaladtával egyre többen szenvednek hasonló betegségekben.

A szájöblítők közül néhány alkalmas arra is, hogy a frissítésen, és fogínybetegségek megelőzésén túl, egyéb, hasznos hatást is kifejtsenek. Alkalmasak afta, és különböző gombás fertőzések kezelésére, illetve kiegészítő kezelésére is. Sőt, amelyik klórhexidint is tartalmaz, az képes arra, hogy 8-12 órán keresztül meggátolja azt, hogy a baktériumok visszatérjenek. A fentiek mellett azért véssük az eszünkbe, hogy a szájöblítők egyáltalán nem helyettesítik a fogmosást, és a szakszerű fogápolást. A szájszag teljesen csak akkor szűnik meg, ha magát az okot szűntetjük meg.

A legjobb megoldás a fogmosás természetesen, amelynek során kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nyelvtakarításra is, mert itt telepednek meg leggyakrabban és legnagyobb számban a baktériumok. Amennyiben a szájöblítések és a sorozatos fogápolások hatására sem múlik el a szájszag, és meggyőződtünk arról, hogy a fog- és szájápolásunk megfelelő, forduljunk orvoshoz, mert azt más betegség is okozhatja, ami nem feltétlenül orális jellegű.


Gyógynövények

Több szájöblítő is tartalmaz gyógynövényt, amit nagyszerűen alkalmazható a szájszag ellen. Ilyen lehet a cserszömörce, kakukkfű, bíbor kasvirág, szegfűszeg, menta és zsálya. Ezeknek a növényeknek természetesen gyulladáscsökkentő hatásuk van.


Vegyi anyagok használata

Jellemzően antiszeptikus hatóanyagokat tartalmaznak, vagy kombinációi a természetes és szintetikus anyagoknak.

A legelterjedtebbek a nátrium-klorid, nátrium-fluorid, clorhexidin, cetilpiridinium-klorid. A készítmények nagyon hatékony baktériumölők. Orvosi javallatra kell ezeket hosszabb ideig szedni, időnként megelőzés jelleggel is alkalmazzák.

Érdemes pár percet eltölteni a tájékoztatók áttanulmányozásával, mert van olyan készítmény, amit műfogsorral rendelkezőknek ajánlanak, van olyan, amit dohányosoknak stb. A fogászati szakemberek figyelmeztetnek, hogy ne essünk át a ló túloldalára, ne alkalmazzuk ezeket a szereket mértéktelenül, ha a szájszak nem múlik el, keressünk fel szakembert, más is lehet az oka.

Arra is szoktak emlékeztetni, hogy az alkoholos szájöblítőkkel óvatosan bánjunk, mert az alkohol kiszáríthatja a nyálkahártyát, ami akár a baktériumok szaporodásának is kedvezhet.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.