Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

A betegek, a magyarországi fogászati rendelőkben, és külföldön egyaránt, 40 %- a nem mond igazat, mikor fogászati szokásokról faggatják, 25 %-a pedig akkor hazudik, mikor a fogselyem használatról érdeklődnek nála. A fogászati felmérést a Philips Sonicare és az Orális Egészség Amerika szervezet, emly utóbbi nonprofit, rendelte meg a Harris Interactive cégtől. A felmérésbe több,  mint 1000 embert vontak be.

Michael Lewis, aki pszichiáter professzor, azon az a véleményen van, hogy ez előbb elmondott fogászati kérdésekre adott válaszok teljesen természetesek, ezt magyarországi fogászati szakemberek is alátámasztják, hazánkban sincsen ez másként.  A betegek ki vannak szolgáltatva, velük szemben a fogorvos, fúrót tart a kezében, a félelem lehet a hazugságok kiváltó oka, egyszerűen tetszeni akarunk. A professzor elmondta, hogy csak a buta gyerek nem hazudik, és a hazugság legalább annyira gyakori, mint az igazmondás.

Gary Kadi, aki neves fogorvos Scottsdale-ből, elmesélte, hogy a betegek hazudozása a fogászaton belül is a recepción a legerősebb. Az időpontok lemondásának igazi okát csak 15 %-a ismeri be betegeknek  A szóban forgó rendelőben időnként az 50 %-ot is meghaladta a lemondások aránya. Fontos megjegyeznünk, hogy egy magyarországi fogászaton ez az arány még magasabb is lehet. A legnehezebben a fogmosási szokásokon kívül az emberek többsége az egyéb betegségekről, fertőzésekről beszél nehezen.


Mi lehet a megoldás a fogorvos részéről?

A fogorvos inkább olyan kérdéseket kell, hogy feltegyen, amire nem egyértelmű igen vagy nem a válasz. Mindenképpen, és ez nemcsak a brit, hanem a magyarországi fogászokra, és egyáltalán egész Európára jellemző, azt kell tennie egy fogorvosnak, hogy a beteg bizalmába kerül, és dicsérő szavakat mond, keresi a pozitívumokat. „Pl. Önnek rendkívül erős fogai vannak!” A betegnek meg kell nyílnia, bele kell, hogy gondoljunk a helyzetébe, és abba, hogy miért is nem mond igazat nekünk. A metakommunikatív jeleket is hívhatjuk segítségül, nem szabad egyetlen válasszal letudnunk, más formában, ismételjük meg kérdésünket, tegyünk fel bátorító kérdéseket, kijelentéseket, pl. Önnek sokkal jobbak a fogai mint, ahogyan azt a fogászati átlag mutatja, tegyük hozzá, hogy ezek a kérdések, kijelentések magyarországi fogászati viszonylatban is megállják a helyüket, e tekintetben nincs különbség a szakmában.

Az ilyen hozzáállással, megközelítéssel nagyon sok beteget meg tudunk nyerni, csökkenhetnek a lemondások, ráadásul egy fogászati rendelő esetében a díjbevétel is nő.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.