Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Amennyiben a fogászati fúrót szeretnénk ritkábban használni, viszont a bevételtől egyáltalán nem szeretnénk elesni, vagy csak szeretnénk elkerülni a gyökérkezeléseket, esetleg herpesz fertőzéssel állunk szemben, valamint eléggé innovatívak vagyunk, és nem zárkózunk el az innovatív kezelésektől, akkor itt egy új módszer, az ózon.

Az ózon igen erős, oxidáló hatásáról híres gáz, mait eddig főként a gyógyszer- és az élelmiszeriparban használtak ez idáig, hogy csíramentesítsenek vele. Bizonyos helyeken ezen túlmenően ipari vizet is fertőtlenítenek vele.

A felismerés akkor vezetett végül a fogászati alkalmazásához az ózonnak, amikor rádöbbentek arra, hogy a zománc és a dentin átereszti a gázt, aminek következtében a baktériumok elpusztulnak a szuvas területen. A terápia nagy előrelépést jelent a fertőzött terület eltávolításához képest, hiszen lehetővé teszi a szövetregenerációt.

A baktériumok savas kémhatást okozva már a fogak felszínén kifejtik negatív hatásukat, és hasonlóan a fogak belsejében végbemenő folyamatokhoz elváltozást okoznak. A savas kémhatás utáni fogtisztítás elősegíti a fogakból az ásványi anyag elvonását, ami a lokális fluorid hozzáadásával még rosszabb is lehet. A szuvasodás ezen szakaszában már nem lehet megfelelő tisztítással javítani a helyzeten, hiszen a fogszövet apróbb réseibe is bejutnak a baktériumok, és támadják a kemény szöveteket és a dentint is. A problémát eddig a klasszikus módon kezelték, a fertőzött részt kifúrták, majd betömték. Viszont ha a baktériumokat sikerül lokálisan eltávolítani a szövetekről, abban az esetben van esély arra, hogy a szövetek regenerálódhassanak.

A terápia több ponton is alkalmazható. A csak lézeres keresővel kimutatható szuvasodás ózon hatására azonnal
ózon
 Ózon
sterilizálható, majd fogkrém hatására azonnal meggyógyítható a szuvasodás.

Mélyebb fogszuvasodás esetén elkerülhetetlenné válhat a fertőzött rész eltávolítása, majd ózonnal történő kezelése, és ideiglenes, majd végleges töméssel hozható helyre a probléma. Az ózon felhasználása a fogászat területén nem csak a kemény szöveteken megtalálható baktériummentesítést jelenti, hanem pl. herpesz, vagy lágy részen található egyéb szájüregi megbetegedések kezelésére is alkalmazható.

Az ózont fújó gépet komoly biztonsági rendszerrel látták el, hiszen ez a gáz betegséget okozhat a tüdőben. A kezelőjéhez szilikon záró sapkák csatlakoznak, és csak a fogak közé történő beszorításkor indul meg a gáz a szerkezetből vákuum hatására, és a felesleget a fogak felszínéről azonnal visszaszívja, így a környezetbe nem kerül káros anyag. Amikor a vákuum megszűnik, az ózon termelését is abbahagyja a rendszer.

Európában több helyen már évek óta alkalmazzák az ózon termelésére alkalmas szerkezetet, berendezést, az eddigi tapasztalatok pozitívak. Tehát aki nem akar gyökér kezeltetni, vagy egyszerűen csak szájfertőzésétől kíván megszabadulni, és szereti az innovatív megoldásokat, azoknak mindenképpen ajánlják.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.