Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">
 
A fogágy és a fogíny gyulladása
 
A ilyen megbetegedéseknek a többsége a lepedékre és a fogkőre vezethető vissza, mely az íny szélénél felhalmozódik. Az íny és a fogak közt kialakulnak ún. tasakok, és haladnak lefelé a foggyökér irányába. A tasakokban nincsen oxigén, és gyűlik bennük a lepedék, ami miatt a baktériumok egyre jobban elszaporodnak. Előrehaladt állapotban olyan értékű csontpusztulás következhet be, hogy a fog meglazulását eredményezheti.
 
Természetesen a betegég kialakulása teljes mértékben egyénfüggő, azonos lepedék és fogkő mellett. Ennek az lehet az oka, mert a lepedék felépítését biztosító baktériumok száma egyénenként igen eltérő lehet, és a reakció is teljesen más. Lehetnek hosszú hónapokon át tartó romboló időszakok, majd olyan időszak is következhet, ami látszólag nem jár szövetroncsolással.
 
Sok betegség hatására a periodontitisz gyorsabb lefolyású, és súlyosabb betegség lesz. Ilyenek pl.: Dow- szindróma, cukorbetegség, AIDS.
 
Milyen tünetei vannak, és hogyan lehet felismerni a betegséget?
 
Először a fogínyvérzés jelenik meg, ami vöröses ínnyel párosul, valamint kellemetlenné válik a lehelet.
 
A szakemberek az ínyen megjelenő tasakok vastagságát szondával mérik meg, a csont pusztulását pedig röntgen segítségével. A csontpusztulás nagysága arányos a fogak lazulásában mértékével. Jellemzően az elülső fogak kifelé dőlése figyelhető meg. A betegség a fog lazulásáig nem fájdalmas, ezek után a rágás miatt mozgó fog okoz fájdalmat, valamint a tályogban kialakult genny.
 

Hogyan történik a kezelése?
 
Jellemzően elmúlik magától a gingivitis, ha a megfelelő szájhigiéniát betartják, viszont a periodontitiszről ez nem mondható el. Mindenképpen szakorvosi kezelést igényel. A jó szájhigiénia annyit takar, hogy az íny széle alatt két millimétert lehet tisztítani. Szakrendelésen, ahol az ínyt leválasztják, ez akár öt milliméter is lehet. Ha ennél mélyebb szükséges, akkor nem lehet elkerülni a sebészeti beavatkozást, melynek során eltávolításra kerül a leválasztott íny, és ami megmaradt, az szorosan tud újra a fogakra illeszkedni.
 
A kezelésre felírhatnak antibiotikumot, ami különösen a tályog kialakulásánál ajánlott. A tasakokba bele lehet tenni átitatott antibiotikumos csíkokat, így sokkal nagyobb a koncentráció a beteg területen. A tályogok komoly mértékű csontpusztulással járnak, a regenerációt csak a haladéktalan sebészeti beavatkozás eredményezheti. Amennyiben a szájüregben maradnak sebek a beavatkozás után, akkor naponta többször szájöblítést kell alkalmazni klórhexidines oldattal, mely rövid időre megoldja a fogmosás hiányát.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.