Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Egyre többen mennek külföldre dolgozni a portugál fogorvosok közül, hiszen hazájukban nincs elég munkájuk. Az egészségügyi ellátás nem tartalmazza a fogászati beavatkozás árát, a magánszféra pedig szinte megfizethetetlen.

Ha a fogászati alapkezelés állampolgári jog lenne, akkor kevés lenne a jelenlegi fogorvosok száma, de nincs így, nyilatkozta Orlando Monteiro da Silva, a Portugál Fogorvosi Kamara Elnöke. A fogorvosok számának növekedése azt eredményezte, hogy sokan külföldön keresnek munkát, leggyakrabban Angliában és Hollandiában.

A Kamara hosszú ideje lobbizik azért, hogy a fogászati ellátás képezze szintén részét az egészségügyi alapellátásnak, mert amíg ez nem történik meg, kb. a lakosságnak a fele fogorvosi ellátásban nem részesül. A szájhigiénia területén Európában Portugália az utolsó helyen található, hiszen a magánszféra árait képtelenség finanszírozni. Egy felmérésből nemrég kiderült, hogy az állampolgárok 99 %-nak van valamilyen fogászati problémája, de a szakrendelésre nagyon kevesen mennek el. (8-16 éveseknek kb. a fele, a felnőtt lakosságnak pedig a 40 %-a) Tragikus adat, hogy a 65 év felettieknek a 40 %-a már egyáltalán nem rendelkezik fogakkal.

Az egyetemeken egyre több fogorvos végez, de álláslehetőségből viszont egyre kevesebb van, így marad a külföld. A Fogorvosi Kamara adatai szerint 2010-ben 1180 lakosonként 1 fogorvosról beszélhetünk csupán. Más uniós országnál ez az arány 2000-2500 ember is lehet. Amíg a sürgős megoldás egyre inkább tolódik, addig a fogorvosok szakmai szervezete egy köztes megoldást javasol, ami abból állna, hogy a privát fogászati rendelők kezeléseit terjesszék ki a lakosságra különböző szerződések útján.

Romániában viszont megnehezítik nemcsak a fogorvosok, hanem más orvosok külföldi munkavállalását, hiszen a friss diplomásoknak kb. a fele el is hagyná az országot. Eugen Nicolaescu, Egészségügyi Miniszter nyilatkozta, hogy kötelezni szeretnék a kezdő orvosokat arra, hogy a kötelezően eltöltött képzési időn túl legalább még egyszer annyi időt töltsenek el a hazai ágazatban. Romániában, pont az előbb említett dolgok miatt, komoly munkaerőhiány lépett fel az egészségügyben, ami leginkább az intenzívet, a sürgősségi ellátást, és az ideggyógyászatokat érinti.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.