Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Prevencióról, rágózásról és a fogszuvasodásról

A rágó nem számít tápláléknak, de a fogazatra gyakorolt hatása sokáig vita tárgyát képezte. Sokak szerint a rágózás csak egy rossz szokás volt. A közelmúltban brit kutatók vizsgálták a rágóguminak a rágásra gyakorolt hatását, és azt, hogy miként befolyásolja a nyáltermelést, ami által kedvezően képes gátolni a fogszuvasodás kialakulását.

Arra a következtetésre jutottak, hogy ha a cukormentes rágót étkezés után fogyasztják, akkor képes a savas kémhatás semlegesítésére, és a mineralizációt is visszaállítja kezdetleges fogszuvasodás esetében. A cukormentes rágó rágásakor nem termelődik sav, nem csökken a pH érték.

A témával kapcsolatosan Kanadában és Finnországban végeztek hosszabb távú kísérleteket, melynek során gyermekek több éves rágózási szokásait figyelték meg. Az eredmény azt igazolta, hogy a xilit tartalmú rágógumi fogyasztása kedvező hatást gyakorolt a száj pH értékére, a rágásról már nem is beszélve. Ebből az következik, hogy ajánlott a fogyasztása a főétkezéseket követően, és azok között is.

Összefoglalva azt lehet elmondani, hogy a cukormentes rágó fokozza a nyál termelődését, így a fogszuvasodás megelőzésében komoly szerepet játszik.

Ha hazánkra vetítjük a hasonló megelőzési szokásokat, akkor bizony a következőkkel szembesülünk: Nálunk az éves ajánlott cukorfogyasztás húsz kilogramm, de az átlag sajnos majdnem eléri a negyvenet. A kisgyermekek esetében (2-6 éves kor) is eléri a húsz kilogrammot évente. Magyarország egyik legfőbb feladata tehát a témában a cukorfogyasztás drasztikus mérséklése. A gyermekek durva cukorfogyasztása jellemzően az édességfogyasztásban gyökerezik.

Túl gyakran fordul elő, hogy a főétkezések között édességet fogyasztanak, ami a lehető legkárosabb, és ez emeli is szépen a fogszuvasodások darabszámát. Ennek leküzdésére a következő lehetőség jöhetnek szóba:

-       Ennek megfelelő nevelés, és tömegkommunikáció alkalmazása az édességfogyasztás csökkentése érdekében.
-       A főétkezések közötti cukorfogyasztást cukorpótlóra kell cserélni, ún. fogkímélő édességekre kell áttérni.
-       Rendszeres fluoridos preventív beavatkozás javasolt, hogy erősödjön a fogzománc, mind a felnőttek, mind pedig a gyerekek esetében.
-       Tökéletes szájhigiéniára szoktatás, a plakk kialakulásának megakadályozására.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.