Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true"> Akiknek egészséges a foguk, és ínyük, azoknak a szervezetük a fogágybetegséget okozó kórokozó ellen (Porphyromonas gingivalis) több antitestet termel. Ez az túltermelés azt eredményezi, hogy a fogágybetegség is jobban kezelhető, írták a Public Library of Sciences-ben.

Az antitestet HtpG-nek nevezték el, és a szintje alapján egyértelműen kimutatható, hogy adott beteg a fogágybetegség kezelésre miként fog reagálni, sőt elképzelhető az is, hogy az antitesttel lehetőség lesz arra, hogy védőoltást fejlesszenek ki, nyilatkozták a Michigani Egyetem Fogorvostudományi karán kutatók. A kutatás során itt bizonyítást nyert, hogy akik fogágybetegségben szenvednek, kevesebb antitest található szervezetükben.

Furcsa ez az megállapítás, hiszen az antitest jellemzően a betegség miatt termelődik, mert a betegségre a szervezet így reagál. Több évtizede tudják már a kutatók, hogy a fogágybetegségben szenvedők testében több az antitest, viszont az is köztudott ma már, hogy ezek az antitestek nem jelentenek védelmet a fogínybetegségekre. Leginkább ahhoz lehetne hasonlítani, mintha „rossz” influenza ellen oltották volna be a pácienseket, tették hozzá a Fogorvostudományi karon a kutatók. Az egészséges szervezet több antitestet termel, de mindig a megfelelő betegségek ellen, így fontos kiemelni, hogy a HtpG-vel mostantól kezdve előre látható majd az, hogyan reagál adott beteg a fogágybetegség kezelésére. Az erre elkötött összeget figyelembe véve (évi 8-13 milliárd dollár) igen fontos népegészségügyi probléma.

A fogágybetegség terjedését később talán a fehérjeszint ellenőrzésével meg lehet majd állítani, sőt preventív módszerekkel megelőzhető lesz a kialakulása is. Természetesen a jövőben más területeket is megvizsgálnak, hogy megfigyelhető-e ott is a jelenség?

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.