Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE)
First Hungarian Online Dental Association (FHODA)


  Home

data-ad-format="auto" data-full-width-responsive="true">

Az ember fogai az alsó álkapcson, a jobb oldalon metszőfog, szemfog, előzápfogak és zápfogak sorrendben található.

A szemfog az emlősöknél nagyon különböző lehet, a kardfogú tigrisnek pl. hosszú volt a szemfoga.

A differenciált fogképnek a szerves része a szemfog az emlősök esetén, mely csak és kizárólag rájuk jellemző, a gerincesekre. A szemfog a metszőfogak és az előzápfogak között található mind az alsó, mind pedig a felső állkapocsban egyaránt. A fog a növényevőknél és a ragadozók fogazatában is megtalálható, viszont néhány esetben eltűnt, pl. foghíjasok esetén, vagy páratlanujjú patásoknál, pl. lovaknál.

A szemfog hegyes fog, és egyetlen gyökere van, az ember esetén egy kicsit ellaposodhat, és nem is igazán emelkedik ki a többi fog közül. Sokszor fordul elő, hogy a nemek közt különbség adódik a szemfog tekintetében, ugyanis a hímeknek nagyobb van. Ez főként a főemlősöknél igaz.

A szemfognak sok egyednél meghatározó a jelentősége, hiszen a külsejüket is befolyásolja. Ilyen pl. a rozmár, vaddisznó. Az elefánt azért nem tartozik ebbe a kategóriába, mert esetében a metszőfog nyúlik meg, és nem a szemfog.
Először, az evolúció során csak a ragadozó emlősöknél alakult ki szemfog, azon belül is a hüllők voltak az elsők, szerepe lehetett a zsákmányszerzésben.

A legnagyobb szemfoggal a kardfogú macskafélék rendelkeztek.

 

 



©Fogászat | Első Magyarországi Online Fogászati Egyesület (EMOFE) 2017.